O nas

Białowieskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "ŻUBR"

17-230 Białowieża, ul. Sportowa 1

Adres do korespondencji:

Zabłotczyzna 12

17-220 Narewka

Tel. 607 319 760

NIP: 543-19-22-913

Nr konta: 87 1240 5279 1111 0000 5722 5782

 

Białowieskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Żubr" powstało w 2000 r. Zrzeszamy 37 kwater i każdy kwaterodawca z powiatu hajnowskiego może się do nas przyłączyć. Umożliwiamy przepływ informacji między kwaterami i koordynujemy między innymi współprace z instytucjami samorządu lokalnego oraz fundacjami.

Zapraszamy Państwa do spędzenia urlopu i wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych - rozrzuconych głównie po najbardziej urokliwych zakątkach Puszczy Białowieskiej jak i w samej Białowieży. Czas u nas spędzony będzie z całą pewnością dobrze wspominany i udany!

Puszcza Białowieska i jej okolice

Na wschodzie kraju otwiera się brama do niezwykłej przestrzeni, puszczy szczególnej, puszczy-pomnika, gdzie każdy może znaleźć swój azyl, miejsce spokoju i kontemplacji…. Ten kompleks leśny o wysokim stopniu naturalności, jako jedyny w Europie, może poszczycić się obecnością gatunków, które nigdzie więcej nie występują… Ogrom butwiejącego drewna powstałego z wykrotów i złomowisk nadaje jej charakter pierwotnej kniei. Jest to prawdziwy eden dla niezliczonej rzeszy owadów i grzybów. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni las żyje swoim rytmem. Jego ładu i harmonii nic nie jest w stanie zepsuć. W szaleństwie zapachów, w ferii barw, bogactwie smaków tkwi prawdziwe piękno puszczy.

W starorzeczach, szuwarach, wijących się strumykach, swe bajania rozpoczynają traszki i kumaki, ptaki dają nieustający koncert, popis swych umiejętności godowych. Od czasu do czasu można usłyszeć ryk jelenia lub ciężkie stąpania ogromnych łosi, a nieraz tupot spłoszonych saren czy dzików. Są panami swojej okolicy, ale jest też i król, milczący władca puszczańskich ostępów, dumnie stąpający po dywanach mchów i kobiercach różnobarwnych kwiatów.

O zmierzchu owa zwierzyna wychodzi na skraj lasu, na pola, łąki,pod gospodarskie zabudowanie. Tutaj człowiek nie jest jednak wrogiem zwierzyny, jest jego sprzymierzeńcem. Las to przecież całe życie tutejszych mieszkańców, ludzi, którzy doskonale znają każdy gatunek grzyba, każdy krzew oczarowujący ilością owoców, roślinę zielną, pomagającą w najróżniejszych schorzeniach, każde źródełko mające zgodnie z tradycją moc szczególną.

Ale nie sama natura tworzyła piękno tej okolicy, od wieków kształtował je też człowiek…W krajobrazie architektonicznym regionu są zapisane dzieje tej okolicy. Charakterystyczny wygląd wsi, gdzie na wąskich działkach, szczytem do drogi stoją w szeregu drewniane domy z bogato zdobionymi okiennicami i ganeczkami. Smukłe drewniane krzyże ustawione niegdyś pojedynczo lub w grupach przy drogach i na rozdrożach do dziś pamiętają o wyznaczonej im roli. Każdy znajdzie coś dla siebie na tym kawałku ziemi, gdzie czas się zatrzymał, gdzie obok siebie żyją Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Tatarzy, a dawniej również Żydzi, gdzie niemal w każdej miejscowości ludzie mówią nieco innym dialektem, gdzie kopuły cerkwi, czy strzeliste wieże kościołów lśnią na tle błękitu nieba, a zapach, wędzonej szynki czy baby ziemniaczanej zaprasza na chwileczkę zapomnienia.

Każdy też może wybrać coś dla siebie z bogatego kalendarza imprez jakie tutaj odbywają się i przeżyć niezapomniane chwile słuchając np. muzyki cerkiewnej, białoruskich czy ukraińskich zespołów, uczestnicząc w pełnych magii i wróżb Nocach Kupały, biesiadzie weselnej czy przeglądzie zespołów obrzędowych. Takie imprezy często uświęcane są pokazem sztuki ludowej, wyrobów z drewna, gałązek brzozowych, słomy, rzeźby, płaskorzeźby, tkactwa.

Niemal najcenniejszy atut tego regionu, krystalicznie czyste powietrze, które można czerpać "pełnymi płucami" na licznych pieszych i rowerowych szlakach w tym na Białowieskim Szlaku Transgranicznym.

Tym, którzy zapragną trochę wiedzy polecamy "lekcję" z przewodnikiem w muzeach, na pieszych ścieżkach edukacyjnych czy ścieżce przebytej kolejką wąskotorową.

Po dniu pełnym wrażeń odpoczynek i ukojenie każdy może znaleźć w cichych, przytulnych Gospodarstwach Agroturystycznych rozsianych wokół Puszczy Białowieskiej i zaznać prawdziwej wschodniej gościnności.

Script logo